Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 10. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Bohati bohatnu a chudobni chudobneju

Miloš Majko11. 02. 2009 05:45:04Ekonomika
 Pocet bezdomovcov a nasledne  zobrakov denne narasta po celych USA. V San Franciscu v kontraste so znamym Golden Gate su zobraci naozaj na kazdom kroku.
Terminy ako ekonomicka ci hospodarska kriza sa v nasich mediach udomacnili viac ako dost. Vznik svetovej krizy podla odbornikov mal byt na Wall Street, nasledne kriza zasiahla cele USA a postupne aj Europsky kontinent. Ked koncom roka 2008 prisli vrcholovi manageri z troch klucovych automobiliek z Ditroitu do Washingtonu DC ziadat vladu o statnu podporu, na otazku zmocnenca vlady kto z nich priletel pravidelnou leteckou linkou - zostalo ticho. Vsetci prileteli sukromnymi lietadlami - este raz - prisli vladu ziadat o financnu pomoc, nakolko ich firmam hrozi krach!! V Europe sa kriza asi najvyraznejsie dotkla Velkej Britanie. Britska Libra v mimoriadne kratkom case klesla na rekordne nizku hodnotu. Bankari svojim neprofesionalnym riadenim bank, doviedli svoje financne institucie ku krachom. Clovek by povedal, ze je potrebne setrit. Tak, ako vdaka neschopnym managerom musia setrit bezni ludia. Ako setria v bankach, ktore od statu (teda zrujinovanych beznych obcanov) dostali miliony v podobe financnej vypomoci, sa mozete dozvediet v clanku pod titulom: "Britská znárodnená banka chce miliardu na odmeny", ktory uverejnil spravodajsky server aktualne.sk. http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/svet-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1175202&tro6429_1_0

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Ľubomír Veselický | 11-02-2009 07:23:26
Obdobným nezmyslom ako finančná pomoc vlády sa zaoberal aj francúzsky prezident Sarkózi a o niekoľkomiliardovej dotácii Peugeotu-Citroen za prísľub 5-ročného neprepúšťania sa myslím hovorilo aj v našej vláde. Dnes, keď sú v Hamburgu plné sklady aut, ktoré niet kam umiestniť. Automobilové giganty sa ešte donedávna prsili s každoročne sa zvyšujúcou produkciou. Dnešná kríza ukázala, aký dementný a sebazničujúci je v podstate mechanizmus neriadeného trhu a konkurenčnej výroby. Tzv. "civilizovaná spoločnosť" prijala filozofiu prežitia silnejšieho. Ukázalo sa, že práve tí silní padajú na hubu prví. Alebo sa tak iba tvária.
lubomir_veselicky@pobox.sk | 11-02-2009 17:28:34
Anonymovi! Tu vôbec nejde o nostalgiu za starými časmi. Ale faktom je, že mhoho vecí fungovalo. Ztuha, ale fungovalo. Minerálky boli iba v 7 dcl sklenených fľaškách. Vratných. Ak bol nejaký odpad, tak iba kovové uzávery fliaš. Situácia dnes. Tony Pet-fliaš, obeh povinným výkupom vládou roky neschválený, všetky končia na skládkach. Ako dlho potrvá, než nás zasypú? Ani v minulosti nebolo všetko OK. A všetci sme to dobre vedeli. Iba naša vrchnosť nám cez média maľovala socialistický blahobyt. Situácia dnes. Mračná bezdomovcov, počet nezamestnaných sa blíži k 300 tisícom. Ťažko liberálne vlády zistili, že nenažranosť obchodných spoločností a bankového sektoru môže zlikvidovať samostnú podstatu štátu. A tak sa hrabú do vládnutia. Princípom európskeho spoločenstva nie je len spoločná mena ale aj spoločné plánovanie výroby potravín, energií a teraz do toho spadnú určite aj spotrebné komodity priemyselného charakteru. Lebo inak to jednoducho krachne. Karta sa obracia. Bez zásahov štátu do trhu sa trh rozsype. Už to začalo. Hihi. Ale kto sa bude smiať naposledy, to ani srnky netušia.
lubomir_veselicky@pobox.sk | 11-02-2009 17:02:39
Milan! Netvrdím, že ten bývalý trh bol lepší. Ak boli plné sklady tak skôr preto, lebo viazla doprava. Je fakt, že na všeličo sa čakalo. Skladacie bicykle, farebné TV, autá na poradovník, nábytok a mnohé iné veci. Západní výrobcovia sa dostali na náš trh. Fajn. Televízorov je na mraky, automobilov pribúda státisíce ročne z Trnavy a aby to nebolo málo tak o 150 km severnejšie rovnako státisíce ročne zo Žiliny. Volkswagen v Bratislave trochu pribrzdil ale o pol roka budú mať hlavu v smútku všetci traja. Keď na počiatku automobilového boomu triezvi ekónómovia varovali pred automobilovým priemyslom ako príliš rizikovým, naši politici boli hluchí a slepí. Dnes sú už iba bohatí. Banky zblbli s úverami, tok peňazí sa spomalil. Rozdiel medzi plnými skladmi vtedy a dnes je v tom, že v minulosti sme mohli spávať spokojne, lebo výpredaj skladovaných výrobkov bol iba otázkou času. Dnes je otázka, či tú hromadu výrobkov, na ktoré ľudia majú vďaka rapídnemu navyšovaniu nákladov na energie a nájmy stále menej, v budúcnosti vôbec niekto kúpi. To najhoršie nás ešte iba čaká. V tomto smere vôbec nie som optimista.
pavol pavol | 12-02-2009 14:22:41
Tretí balíček opatrení proti kríze končí opatrením č.62. To najdôležitejšie protikrízové opatrenie však stále chýba a je ním zníženie odvodov. Tu sú dôvody: • podnikatelia majú peniaze okamžite • znížia náklady zamestnávateľov, umožnia udržať viac pracovných miest • znížením nákladov na prácu sa priamo zvýši motivácia zamestnávať • prostriedky zamestnávatelia môžu použiť na investície do reštrukturalizácie výroby a negatívne efekty zmeny zahraničného dopytu tak môžu eliminovať. Slováci totiž produkciu VW Peugeotu a Kie ani pri zvýšenom nezdaniteľnom minime nevykúpia. • opatrenie nie je selektívne a pomôže plošne všetkým zamestnávateľom (domácim rovnako ako zahraničným investorom, novým, starým, malým, veľkým, poľnohospodárom, stavbárom.....) • je antiklientelistické (neovplyvniteľné politicky komu áno a komu nie) • na rozdiel od znižovania daní zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane zo zníženia odvodov profitujú predovšetkým zamestnanci s najnižšími príjmami. Schválené zníženie nezdaniteľnej časti základu dane vôbec nepomôže 30-40% zamestnancov, ktorí pre nízke príjmy a daňové bonusy aj tak žiadnu daň z príjmu neplatia. Bolo by to ozajstné sociálne opatrenie a nie podpora strednej vrstvy . • presunom zdrojov podnikom je predpoklad ich lokálneho využitia s ohľadom na konkrétnu miestnu štruktúru dopytu Centrálny plánovač mimo regiónu nedokáže efektívne riadiť výrobné procesy • zlacníme slovenskú pracovnú silu v medzinárodnom porovnaní a čiastočne odstránime negatívny dopad silného eura, ktoré znížilo jej konkurencieschopnosť v porovnaní s krajinami V4, či Bulharskom a Rumunskom. • odvodové zaťaženie je na Slovensku bez ohľadu na existenciu krízy jedno z najvyšších "...Čo sa týka zamestnancov, zníženie odvodov povedie skôr k zvýšeniu výdavkov v porovnaní s úsporami, ako by tomu bolo v prípade zníženia dane z príjmu, pričom zníženie odvodov je imúnne voči výhrade spojenej s redukciou dane z prímu, ktorá hovorí, že z takejto zmeny by disproporčne profitovali bohatšie vrstvy. Zároveň zníženie odvodov najmä v zlých časoch príde vhod zamestnávateľom, ktorým čiastočne zmierni náklady výroby." 1. júl, 1942, Keynes, Collected Writings
Igor | 11-02-2009 19:26:06
Základnym znakom obchodu bol VŽDY zisk. Mnoho ľudí si pri plnení veľmi prísnych kritérií a "obštrukcií", ktoré EÚ stanovila (resp. SRN a Francúzsko) SR pri vstupe do jej Spoločenstva myslelo, že to tak má byť. Avšak vždy to bolo a je hlavne o biznise. Poľnohospodárstvo v SR, ktoré bolo jeho hlavnou doménou, zaniklo a farmári sa topia v existenčných problémoch. Kapitál holdingových spoločností najbohatších štátov Spoločenstva vstupoval len do členských štátov EÚ, ktoré poskytli "najvýhodnejšie" podmienky. Keď však boli do Spoločenstva prijaté balkánske štáty, človek spozornel a logicky si kládol otázku : kde sú tie prísne podmienky ? Rovnaký systém uplatňujú aj americké obchodné spoločnosti, ktoré reagujú na obchodné krízy okamžite a za niekoľko dní sú schopné umŕtviť výrobu a presťahovať ju do výhodnejších oblastí. Toto je realita a je zbytočné hovoriť o minulosti. Človek, ktorého spolu s manželkou zo dňa na deň prepustia, ktorý je zaťažený hypotekárnym úverom a musí finančne zabezpečiť svoje študujúce deti (ktoré sa nepýtajú ako bolo ale ako bude), ten má určite iné problémy...
Peter Klokner | 19-02-2009 10:08:31
Len je zarážajúce žo to asi vieme už úplne všetci okrem miss Tomanovej.
anonym | 11-02-2009 09:34:21
Najprv by sa mali naučiť hospodáriť s tým čo majú a nie hneď utekať natŕčať ruky k vláde... To je najjednoduchší spôsob ako prísť k peniazom. Keby radšej ukázali schopnosť riadiť také giganty... Ale manažéri budú mať pre seba vždy dosť, aj na tie súkromné lety zostane... Oni krízu určite nepociťujú, len "bežní" občania...
Ľubomír Veselický | 18-02-2009 17:26:51
Zníženie odvodov by bolo určite reálnejšie, keby sa štátna kasa napĺňala z reálnych výplat. Dnes si vláda podnikateľov hladká, lebo ich v tomto svrabe veľmi potrebuje. Za viac ako desaťročie nenapĺňanú kasu môže ale vláda samotná. Dnes dnešná, predtým predchádzajúca. Všetky totiž ignorovali verejne známe praktiky mnohých zamestnávateľov, ktorí oficiálne platili a platia zamestnancov na úrovni minimálnej mzdy, z tejto uhrádzajú aj odvody a na to, aby im zamestnanci neušli vyplácajú na dlaň, teda bez dokladu a bez stopy ďalších 6 - lO tis. v Sk.
Anonymovi! | 11-02-2009 17:51:23
Váš príspevok som nevnímal ako prejav nepriateľstva. Ak ste v v mojom predchádzajúcom príspevku pocítili nostalgiu, tak som sa Vám snažil vysvetliť, že je to trohu inak. Verte, že sa veľmi rád bavím, ale sú veci, ktoré ma v ostatnom čase naozaj zarmucujú a tak sa jednoducho neviem vyhnúť konfrontácii faktov. To hihi je fakt sympatické, preto som ho ako spojku kontextov aj použil. Vďaka za pochopenie.
anonym | 11-02-2009 17:37:15
Pán Veselický, samozrejme že to nebolo myslené zle, a Váš posledný príspevok je trefný a výstižný. Plne s ním súhlasím. Ibaže ten prvý vyznel tak trochu nostalgicky, hi hi... Pri všetkej úcte k Vám! Prajem pekný večer.
pre Igora | 11-02-2009 20:06:29
Pravdivý, ale bohužiaľ smutný príspevok odrážajúci realitu...
anonym | 11-02-2009 18:20:32
Som rád, že naša "konfrontácia" bola od začiatku vnímaná pozitívne. Nemá zmysel niekoho očierňovať.
pavol pavol | 12-02-2009 11:21:56
Fico sa prihovorí bežnému občanovi z televíznej obrazovky obľúbenou a už trápnou kombináciou argumentov typu: "my nie to oni", "snažíme sa ako najviac vieme","ani koruna (ale už druhý mesiac je to Euro!)zo sociálnych programov nebude minutá inak","táto táto vláda pracuje vo dne v noci v prospech občana". Neuznávam "genetickú manipuláciu základných ekonomických princípov" a som odporcom populizmu tejto vlády. Pochybujem tiež,či mám morálne právo nazývať sa "občanom" a dokonca uvažujem, či nie som ja tou príčinou, pre ktorú sa stále nedostavili úspechy tvrdého boja tejto vlády. Nezdieľam nadšenie z pravidelného pondelkového obšťastňovania národa novým "balíčkom protikrízových opatrení", ktoré mi mimochodom pripomenulo slastné Bratislavské pondelkové večery za spoločného štátu ČSSR. Ktovie, možno tradícia vydrží do leta a vznikne niečo hodnotné a za prispenia súdruh Maďariča i kultúrne vzácne. Ale nie to som chcel povedať. Ako som už napísal, nie som hoden tejto koalície, pretože Ficove vyjadrenia na rozdiel od masy fanúšikov chápem inak. Budem konkrétny. Tak napríklad v čechách sa začalo hovoriť o švarcsystéme. "Páchateľom" myšlienky bol bývalý majiteľ futbalového Benešova, a fígeľ založený na prednostnom zamestnávaní živnostníkov v jeho firmách. Tým sa mu všetko náramne zjednodušilo. Toto bolo jedným z ťažiskových bodov boja za novelu Zákonníka práce u nás. Čo Tomanová dosiahla? Zamestnávanie agentúrnym spôsobom je flexibilné ale vydieranie zamestnancou agentúrou aj firmou zároveň nevyriešilo nič iba ak to že štát dostal menej odvodov, personalistky vo firmách viac úplatkov a agentúry za ošklbané perie z husí(zamestnancov)nakúpili luxusné autá, minibusy,nábytky, prenajali kancle, a ešte aj poriadne ofajčili daňové úrady. Dnešná situácia? V Pečivárňach sa s nezamestnaným sereďanom na personálnom nebavia lebo tam je plno vových brigádnikov z Rumunska. Na južnom slovensku zasa kórejci zamestnávajú radšej Vietnamcov, ktorí skončili v Panasoniku v čechách. Slovač ide bokom. To sú iba dva príklady boja tejto vlády za obyčajného občana. Kto vyhral nechávam na čitateľovi. Podpora živnostníka zvýšením limitu úveru je tiež dobrá vec. Len mi akosi uniká účel, na ktorý si ten úver majú živnostníci brať. Na podnikanie či na prežitie. Lebo keď padá dopyt po ich práci nechápem ako inak im ten úver má pomôcť. Podpora úverovej politiky pre občanov? Kto si dnes bude brať hypotéku keď trh s nehnuteľnosťami je nejasný a predpokladá sa ďalší pokles cien a navyše úvery sa musia splácať a pri neistote v zamestnaní si rozumný človek rozmyslí na čo prednostne použije jeden priemerný plat. Pýtam sa teda znova,čo robí vláda pre občana?
anonym | 11-02-2009 16:56:23
Niekto tu asi nevie zabudnúť na staré dobré časy, hi hi. Ak sú dnes sklady plné, tak len vďaka kríze. Kedysi boli sklady plné stále a stále bola aj kríza. Ibaže vtedy sme sa tvárili, že je všetko OK, dnes takéto tajnosti nikto našťastie nerobí. Jedno je isté - nikto zatiaľ ešte nikdy nevymyslel ideálnejší a bezchybný systém trhového fungovania. Aj trhová a riadená ekonomika majú svoje slabiny.
milan | 11-02-2009 16:37:19
Zial takto to byva vzdy. Bambulka, keby si bola majitelkou firmy, tiez by si najprv premyslala akymi sposobmi udrzat firmu a az potom tie "najhorsie" riesenia. V trhovej ekonomike je toto riziko. A pán Veselicky, chcete mi povedat, ze riadeny trh bol lepsi?? Vtedy neboli tie sklady plne len pocas krizy, ale permanentne.
bambulka | 11-02-2009 15:57:20
dobry den musim plne suhlasit s anonymom o riadok nizsie-a priklanam sa k nazoru-ze kriza vzdy zasiahne len ludi ktory ziju z vyplaty do vyplaty--pretoze vsade plati:zakon padajuceho hovna! najprv sa prepustime robotnikov a az potom pride na pretras vrchnost...

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign