Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 10. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Mgr. Miroslav Koštány : Tváre ľudskej zloby - príbeh devätnásty : Z čistej lásky nenávisť

24

Z čistej lásky nenávisť

(Rozvod a zvyšovanie výživného po slovensky)

Prípad devätnásty

 

Rozvod manželstva. Najskôr randenie, vzápätí svadba, veď nech sa kuká celá dedina a potom zloba najhoršieho zrna. Kdeže sú tie časy pod vŕbami alebo májovými čerešňami. Teraz tomu druhému ukážeme, čo sme, kto sme. Nech ho aj porazí. Iba chúďa dieťa sa nechápavo pozerá na to, čo sa deje. Mamičku a otecka ľúbi. Prečo sú na seba takí zlí...? O čo ide, nevie, len cíti. Ale ani mnohí rodičia nevedia, že je mnoho takých rozvodov, ktoré veci vôbec neriešia, ale do smrti komplikujú.

 

Ponosy u advokáta

 

Helena s Erikom sa zosobášili pred štyrmi rokmi. Ešte predtým už žili spolu takmer päť rokov. Bývali raz u rodičov Heleny, raz zasa u rodičov Erika. Odhodlali sa bývať aj v nájme, ale nestačili ho platiť. Keď sa im už zdalo, ba dokonca boli presvedčení, že sa ľúbia až na smrť, išla ruka v ruke pred oltár i na obecný úrad. S nimi aj ich dieťa, šesťročný Mirko. Toľko šťastia, aj keď mali menšie problémy s bývaním.

Erik bol vojakom z povolania, Helena pracovala ako kuchárka. Šetrili. Ibaže z Erika sa postupne vykľul sebec, ktorý chcel doma tak rozkazovať ako svojim podriadeným vojakom. Helena to zo začiatku s tichým vzdorom tolerovala, ale keď bolo toho veľa, rozhodla sa pre rozvod. Ale, boli tu aj iné príčiny.

Išla za advokátom. Chce sa rozviesť. Manžel Erik si našiel druhú, tajil to. Dokonca sa k nej odsťahoval z juhu do stredu Slovenska. Z vojenčiny odišiel, dostal odchodné i dobrý výsluhový dôchodok. Ešte nemá ani štyridsať rokov. Na dieťa platí ako chce. Chodí ho navštevovať, ba aj si ho berie na návštevu k sebe. Helene matka predala byt a spolu v ňom i so synom bývajú. Situáciu treba riešiť a vyriešiť.

 

Trvá na rozvode

 

Helena si ťažkala:

„Pokým sme bývali s manželom, neskôr som mala problémy dostať ho k sebe do postele. Mala som príčinu ho aj nenávidieť, lebo keď sa nám narodil syn, tvrdil mi, že to nie je jeho dieťa, lebo on bezpečne vie, že robil dievča! Skoro ma šľak trafil. Pomyslela som, že ne je celkom normálny a snažila som sa na to zabudnúť. To už tajne chodil s frajerkou. Pán advokát, napíšte mi návrh na rozvod...“

Advokát sa ju snažil upokojiť:

„Súd zo zákona zisťuje aj príčiny trvalého rozvratu manželstva. Aké máte vlastne dôvody na rozvod?“

So zlosťou v očiach začala rozprávať ďalej:

„Keď som ho konečne dostala do postele a  túžila som po jeho kúsku tela, zdráhal sa. Jasné, že bol s kur..mi. Nedala som sa. Keď ma konečne pretiahol a nechal rozbabranú, otočil sa a išiel fajčiť, alebo do šenku hrať karty. Debil. (Helenka používala až veľmi oplzlé výrazy, ktoré sa dajú naozaj len vybodkovať). Len sa na mňa pán doktor pozrite: Som mladá žena, štvorky prsia, útly driek.. Každá žena v mojich rokoch to potrebuje...“

Pán právnik skoro koktajúc, upozornil svoju klientku, že toto dať do návrhu o rozvod manželstva nemôže. Respektíve, že by sa to nepatrilo.

„Ale čo to vravíte?“ dodala Helena. „Len to napíšte, veď je to čistá pravda! A natvrdo!“

Advokát ju ešte stačil poučiť, že keď jej slová do návrhu dá, tak návrh pôjde na súd trikrát. Jeden návrh ostáva na súde, druhý ide na sociálku a tretí jej manželovi, ktorý sa má právo k nemu do desať dní vyjadriť.

„No a čo?“ nedala sa Helena. „Len to tam napíšte, nebojte sa.“

 

Tvrdé vyjadrenie manžela

 

Manžel Heleny sa aj vyjadril. Písomne súdu odpovedal, že rozviesť sa síce chce aj on, ale jeho žena nemá pravdu, najmä čo sa týka sexuálneho života. Citujem z jeho vyjadrenia:

„Manželku som miloval, ale už ju neľúbim, lebo som si už našiel inú ženu. Z mojej manželky ostala jedna odporná fúria. Nie som predsa plemenný býk, aby som ju j...l každý deň dvadsať razy. Keby si lepšie umývala p..u, aj by som ma na ňu chuť. Tak nech sa mi nečuduje, keď bola a chodila ako špinavé prasa...“

Okresný súd po oboznámení sa s listinnými dôkazmi a vypočutí oboch účastníkov konania, manželstvo rozviedol. Dieťa bolo zverené do výchovy a opatery matky a otca zaviazal prispievať výživným na dieťa mesačne po 50 eur. Manželia odchádzali zo súdu krajne rozčúlení jeden na druhého a keby sa to dalo, boli by sa prekľali už len očami.

Pán samosudca po tomto súdnom prípade svojej kolegyni tíško povedal, že si musel na pojednávaní dávať dlaň pred ústa, aby sa nesmial a tak zachoval vážnosť súdu.

 

Plynuli roky a...

 

Syn Mirko vyrastal pri matke. Otec Erik s ním často telefonoval. Ba i chodil za ním, bral si ho na prázdniny k sebe. Hoci býval ďaleko a oženil sa, bývalá manželka ho tam i občas autom doviezla. Všetko by bolo bývalo v akom-takom poriadku, keby syn nedorastal a nepotreboval pre svoj život zvýšené náklady. To bol dôvod, prečo si jeho matka Helena podala na súd návrh o zvýšenie výživného. Navrhovala súdu, aby zvýšil otcovi výživné na syna z 50 eur na 100 eur mesačne. Syn chodí autobusom do školy, navštevuje krúžok, reprezentuje školu i obec, vznikli pre neho zvýšené náklady.

Otec pricestoval na súd i so svojou novou manželkou. A riadne naštvaný. Čo si to tá jeho exmanželka dovoľuje. Veď on sa tiež o syna stará rovnako ako bývalá manželka. Zabudol, že osobná starostlivosť matky je niečo iné, ako jeho príležitostná ochota stretávať sa so synom. Matka za čas kedy bol syn u neho na návšteve výživné nepožadovala.

Súd zistil, že otec dieťaťa Erik dostáva mesačne 730 eur ako dôchodok a okrem toho dostal aj vysoké odchodné. Žije v spoločnej domácnosti s druhou manželkou, ktorá má dôchodok 350 eur. Syn Mirko pomaly dospieva a náklady na jeho výživu skutočne podstatne vzrástli. Matka zarába 400 eur mesačne.

„Prečo nepracujete?“ opýtal sa sudca Erika, keď videl, že ide o mladého a zdravého chlapa.

„Nemôžem,“ odpovedal Erik, „lebo mám ešte traumu z rozvodu manželstva.“

Zrejme až taká veľká trauma to nebola, keď sa šťastne druhý raz oženil a prišiel na súd aj s novou životnou družkou. Dodajme, že sa o prácu riadne nesnažil, aby mu nebolo zvýšené výživné.

Súd návrhu matky vyhovel v celom rozsahu.

Otec, ktorý synovi sľúbil, že zo súdu ho príde navštíviť, neprišiel. Keď prišla domov matka bez otca, utiekol do komory, zamkol sa a úsedavo plakal. Nechcel otvoriť ani matke. Každý si vie domyslieť, čo sa v srdci tohto dieťaťa dlho odohrávalo a ešte aj bude.

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign