Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 10. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Vyberáme z redakčnej pošty : Pietny akt si zaslúži úctu a posvätnosť

24

Minulý týždeň sme do našej redakcie dostali e-mail nasledovného znenia :

Vážená redakcia, nedávno som bol svedkom niečoho, s čím sa chcem podeliť so všetkými čitateľmi tejto výbornej stránky, na ktorú ja osobne chodím denne a čítam všetky Vaše blogy, diskusie, novinky...

Ako píšem - bolo to nedávno - tento týždeň a videl som to na mestskom cintoríne v našej Seredi. Priznám sa, že na cintorín často nechodím, no pri príležitosti výročia úmrtia mojej matky som sa tam vybral zapáliť sviečku a uložiť veniec, čo som chcel urobiť v pokoji a tichu aký si pieta zasluhuje.

Prebiehal však práve pohreb, ale to mi nevadilo, vypočul som si aspoň krásne spevy našich seredských spevákov. Čo ma tak veľmi rozhodilo a s čím sa chcem podeliť, boli opĺzle a vulgárne nadávky, ktoré som si (ako okoloidúci) musel vypočuť z úst \"novej správy cintorína\" po skončení pohrebu totiž priamo pred ľuďmi vykrikovali - robili scény - s niekým sa tam hádali. Proste hystéria, akú si pietne miesto-cintorín a pietny akt-pohreb absolútne nezasluhujú. Zistil som si potom, že je to akási Memoria - nová pohrebná služba v Seredi, na ktorú som počul už viacero sťažností ohľadom nekresťanského cenníka, ktorý zaviedli. Som teda veľmi znepokojený. Bohužiaľ ma možno v blízkej dobe čaká úmrtie v rodine a takejto pohrebnej službe mám zveriť poslednú rozlúčku s milovanou osobou? Naozaj vulgarizmy, ktorými sršala zamestnankyňa cintorína sa museli dotknúť pozostalých, ktorí si toto všetko vypočuli po pohrebe. Nedá sa však nič s tým asi robiť.

Chcel by som však takto verejne poprosiť pohrebnú službu Memoria - aby sa správali na cintoríne úctivo a zachovávali posvätnosť pietneho aktu. Taktiež, aby nabrali trochu úrovne. Dúfam, že moju správu uverejníte, myslím, že je minimálne na zamyslenie..

S pozdravom Vašej redakcii i čitateľom občan mesta Sereď Vladimír K.

Nakoľko sú úmrtia a pohreby veľmi citlivé a bolestivé udalosti, čitateľ má pravdu, že by pietny akt mal prebiehať slušne, úctivo a nemal by byť rušený negatívnymi vplyvmi. Na základe tohto e-mailu sme preto navštívili na miestnom cintoríne zástupcov firmy Memoria a o horeuvedenom maily sme ich informovali. Zároveň sme sa dohodli, že do pondelka zaujmú stanovsko, o ktoré sme ich požiadali aj e-mailom.

Dobrý deň pán Sojka,
dnes sme Vás osobne kontaktovali za účelom odovzdania mailu, ktorý bol adresovaný našej redakcii a týkal sa Vašej firmy MEMORIA. Nakoľko naše noviny vystupujú vždy nestranne, je v našom záujme dať možnosť vyjadriť sa aj strane druhej, teda Vám.  Pri osobnom dohovore ste oznámili, že sa k danej veci vyjadríte do pondelka. Preto Vás touto cestou žiadame, aby ste tak učinili do 12:00 hod. Ak vyjadrenie neobdržíme do daného termínu, bude mail od nášho čitateľa uverejnený bez Vášho stanoviska.

S úctou Tóthová Iveta

Dnes sme od firmy Memoria obdržali nasledovné stanovisko, ktoré uverejňujeme v plnom znení :

Vážená redakcia.

Uvedený článok vnímam ako jednu z mnohých neetických metód konkurenčného boja inej pohrebnej služby v Seredi a snahu o poškodenie mena pohrebnej služby MEMORIA.

Pohrebné služby a Správa cintorína v našej republike sú upravené zákonom 131/2010 o pohrebníctve Zb.z. Ten okrem iného hovorí, že pochovávať zosnulých môžu len pohrebné služby. Je však na pozostalých, ktorému pohrebníctvu spomedzi konkurencie dajú prednosť a svoju dôveru.

Podľa §17 ods.6 zákona 131/2010 Zb.z. ako prevádzkovateľ pohrebiska teda ako Správca cintorína som povinný umožniť prevádzkovateľovi akejkoľvek pohrebnej služby vstup na pohrebisko na vykonanie pohrebnej služby podľa rozsahu dohodnutého s obstarávateľom pohrebu. Prevádzkovateľ pohrebnej služby sa však riadi prevádzkovým poriadkom pohrebiska, plánom pohrebných obradov a pochovávania určeným prevádzkovateľom pohrebiska, čo opakovane porušuje iná pohrebná služba.

Môžem z istotou povedať, že ak sa chce niekto zviditeľniť a dostať sa na trh na prvé miesto, tak by to malo byť predovšetkým skutkami, profesionálnym prístupom a nie ohováraním a zavadzaním ľudí do omylu nepravdivými údajmi.

Pohrebná služba MEMORIA tieto neetické spôsoby zviditeľňovania sa nepraktizuje a radikálne odmieta. Stále tvrdím, že najlepším marketingom je spokojnosť našich doterajších klientov. Citlivé vystupovanie a pieta sú dôležité pre získanie dôvery v naše služby. Predovšetkým sa spoliehame na referencie od pozostalých a nie na nepravdivé a zavádzajúce reklamné ťahy konkurencie.

Vyjadrím sa aj k výhrade pána „Vladimíra K.“ o vulgárnom správaní správy cintorína v Seredi. S čistým svedomím môžem pánovi „Vladimírovi K.“ odpovedať, že sa skutočne snažíme o dodržanie dôstojnosti a posvätnosti miesta na cintoríne. Ak niekto porušuje tento stav, tak určite nie správa cintorína Ján Sojka- Memoria, ale pracovník inej pohrebnej služby, ktorý verbálne napadol mňa osobne a vulgárne sa vyhrážal mojim pracovníkom.

Trh je otvorený a každý má právo na to, aby slobodne a čestne mohol podnikať. Konkurencia na trhu v oblasti pohrebníctva by mala byť prínosom pre pozostalých a mala by sa odrážať hlavne v znížení cien za pohrebné služby a nie naopak. Som si vedomý dnešnou neľahkou ekonomickou situáciou a preto garantujem, že k pozostalým v tejto citlivej záležitosti pristupujeme zvlášť korektne. Snažíme sa maximálne prispôsobiť finančnej situácii pozostalých, aby bola zachovaná dôstojná rozlúčka so zosnulým.

Firme Memoria ďakujeme za zaujatie stanoviska.

Čitateľom sme predložili stanoviská všetkých strán. Názor si však čitatelia musia urobiť sami.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign